Jste zde: Domovská stránka Články Kříž Světových dnů mládeže na Arše

Kříž Světových dnů mládeže na Arše

22. 12. 2014ARCHA

Táborové středisko Archa čeká v tomto roce velký svátek. Na začátku prosince na toto místo připutuje Kříž Světových dnů mládeže. Bude to při adventní duchovní obnově (5. –  7. prosince 2014), která se zde již několikátý rok pravidelně uskutečňuje.

Samotný kříž Světových dnů mládeže má dlouhou historii. Původně stál v roce 1983 v bazilice svatého Petra ve Vatikánu. Papež Jan Pavel II. ho 22. dubna 1984 daroval mladým lidem světa se slovy: "Ježíšův kříž! Neste ho do světa jako symbol lásky Ježíše Krista, která miluje celé lidstvo. Zvěstujte všem, že pouze v Kristu ukřižovaném a zmrtvýchvstalém je vykoupení a spása." Tento kříž se objevil u nás již za totality, kdy byl tajně přivezen z Mnichova do Prahy kardinálu Tomáškovi. Od té doby, co ho papež mládeži věnoval, doprovází všechny Světové dny mládeže. Navštívil tedy například Argentinu, Francii, Polsko, Španělsko, Kanadu či Austrálii. Vždy rok před samotným zahájením setkání putuje kříž po městech v zemi, kde se pak samotné setkání uskutečňuje.Tentokrát to je tedy Polsko.

Kříž spolu s mariánskou ikonou Salus Populi Romani si asi stovka polských mladých vyzvedla při Květné neděli, 13. dubna 2014, v Římě. Nejprve oba předměty zamířily do Poznaně a nyní putují po každé ze čtyřiačtyřiceti polských diecézí. V každé z nich zůstanou zhruba dvacet dní. Na závěr bude tento jednoduchý dřevěný kříž, který má délku příčného prkna 175 centimetrů, výšku 4 metry a celý je 31 kilogramů těžký, vztyčen na hlavním podiu Světového setkání mládeže v roce 2016 v Krakově.

V České republice bude kříž pouze pár dní a podle všeho je mezi mládeží o tuto událost velký zájem. Pokud byste u toho rádi byli i vy, přihlaste se na adventní duchovní obnovu na Arše. Je to totiž jediné místo, kde můžete tento kříž v naší arcidiecézi vidět. Tato duchovní obnova bude vedena otcem Miroslavem Šimáčkem, otcem zakladatelem diecézních center života mládeže. P. Miroslav ho ještě za totality založil v Příchovicích.

2018 © Copyright ADCM Olomouc | Všechna práva vyhrazena | www.ado.cz/mladez | Tvorba: GLIPS