Jste zde: Domovská stránka Články Již 18. Tříkrálový ples v Podhradní Lhotě

Již 18. Tříkrálový ples v Podhradní Lhotě

15. 01. 2015PRISTAV

Už to víte? Zima je tady! Už přišla! Minimálně se teda ukázala sobotní večer 10. ledna v Podhradní Lhotě na tradičním Tříkrálovém plese. A protože to stálo za to, přinášíme krátké shrnutí.

 Už samotný výstup z auta a přesun na místo konání byl rozhodně dramatický. Kdo nebyl připraven na tvrdé podmínky, mohl také dost dobře celý večer běhat po parketu zablácený až po kolena. O co víc bláta však bylo venku, o to více zimy bylo uvnitř. Hemžilo se to tam vločkami téměř na každém rohu, rameni, uchu či kapsičce dam, slečen i pánů ve večerních róbách. Natrefila jsem dokonce na jednu nejmenovanou slečnu, která mi vysvětlila, že její zelené šaty reprezentují vánoční stromeček, a když to někdo komentoval, že je teda dost chabě nazdobená, tak vše pohotově vysvětlila – je po Vánocích, proto je odstrojený.

Kdo už někdy na tříkrálovém plese byl, jistě ho nepřekvapila kapela Faťamorgána, která nás celý večer provázela svými polkami, valčíky, ale také moderními trsačkami či ploužáky. Parket byl stále doslova k prasknutí, a tak se na tomto plese oproti českým konvencím páry doslova rvaly o to, aby byly na parketu jako první a mohly si udělat alespoň nějakou tu otočku. Ale jak se říká, dobrých lidí se hodně vejde – možná proto nás bylo tolik. Znaveni tancem jsme se chodili občerstvovat do Jendova okýnka, ale také k JTJ Drinks. Nechyběla samozřejmě ani bohatá tombola. A koho nepotěšila žádná výhra, mohl si aspoň v nevýherních losech přečíst kdejakou zajímavost na zdejší týmáky. Ale víte, proč všichni zejména přijeli? Přece aby se potkali se svými přáteli. Proto se to všude hemžilo smíchem, objímáním a neustálým hovorem. 

Večer plný milých setkání a příjemné zábavy vyvrcholil – k našemu velkému překvapení – půlnočním překvapením! Z rádiových vln sněhem zapadlých tetiček se na nás linuly útržky zpravodajského hlasu Kachny, poeticky naladěné Dády, vyprávění o. Lukáše o ADCM a komentovaný zápas v podání Dana. Vtipně poskládané útržky přerušilo vysílání televize, kde jsme zhlédli krátkou pohádku o princi Filipovi a princezně v podání Jendy Váni. Dojímavé lovestory – k nevoli romantických duší přítomných dam a k radosti méně sentimentálních pánů – přerušil souboj třech skvělých krasobruslařkyň v podání o. Petra, o. Jiřího a pana Kopečného, kterému nelze upřít na napínavosti a radostnému konci, tedy vítězství české „Sáblíkové“. 

Celé vystoupení zakončil sentimentální tematický zpěv: „V Rajnoškách zima, kol fary je. Týmáky jímá bílá nostalgie. Valašská zima křehnou mi dlaně, vzhlížím očima, ke svaté Anně.“ A to je to nejdůležitější.Když je zima, ať už venku, v srdcích lidí kolem nebo v nás samotných, hleďme na Krista. On nás zahřeje. Velké díky všem, kteří přidali svou ruku ke společnému dílu a ples pro nás připravili. A také těm, se kterými jsme ten večer mohli strávit. A víte co? Zima je tady. Ať je, jaká je, ať třeba není sníh, zima je tady. Tak ji nepropásněme. Jiná už dost možná letos nepřijde. 

                                                                                                                                                          Markét Pavelková

2018 © Copyright ADCM Olomouc | Všechna práva vyhrazena | www.ado.cz/mladez | Tvorba: GLIPS