Jste zde: Domovská stránka Články Vstup osobně do Roku milosrdenství i Ty!

Vstup osobně do Roku milosrdenství i Ty!

10. 02. 2016ADCM

Na letošní rok vyhlásil papež František Rok milosrdenství. Aby milosrdenství nezůstávalo jen v idejích a neuskutečněných plánech, přicházíme s nabídkou, jak tento Rok milosrdenství opravdu prožít J. Každý měsíc nabídneme inspiraci na jeden skutek tělesného a jeden skutek duchovního milosrdenství. Na našem webu i Facebooku se objeví krátký text a tip, jak zkonkretizovat nebo jak se zamyslet nad těmito skutky.

ÚNOR

V měsíci, kdy už začala doba postní, se budeme zamýšlet nad těmito skutky milosrdenství: dávat napít žíznivým a učit neznalé.

DÁVAT NAPÍT ŽÍZNIVÝM

Asi všichni víme o tom, že ubývá pitné vody, že jsou místa, kde je voda vzácná. Víme, že bychom jí měli šetřit, ale … Pokusme se aspoň tento měsíc soustředit na to, jak vodu využíváme a jestli si neděláme zbytečné lázně, když jinde ve světě nestačí na napití.

Na žízeň se můžeme dívat i z jiného úhlu. Jednou z nejvýraznějších osobností, která mluvila o žízni, byla Matka Tereza. O tom už vypovídá i heslo její kongregace „Žízním!“. Ježíšova touha na kříži není jen o vyprahlosti v ústech, ale o touze po nás. Bůh, který nás stvořil, žízní po naší pozornosti, vnímáme to? Po pozornosti žízní nejen Bůh, ale i lidé kolem nás. Všimněme si jich, pojďme zajít na čaj nebo kávu s někým, kdo žízní po kontaktu.  V tomto směru můžeme využít i možností Maltézské pomoci, která poskytuje potřebným různé aktivity, do nichž se můžeme zapojit. Více zde. Odkaz na http://www.maltezskapomoc.cz/olomouc/

UČIT NEZNALÉ

Učit neznalé. Zde neplatí „kdo neumí, učí“. Jestliže chceme někomu předávat vědomosti, nejprve je sami musíme mít. Někteří jsme ve víře vyrostli a tak nemáme potřebu víru „studovat“, protože to prostě máme přirozeně v sobě. Ale upřímně, opravdu? Jestli je víra nedílnou součástí mého života, měl bych na ní pracovat, zajímat se.

Udělejme si čas na osobní formaci a přečtěme si knížku, článek, ať máme „co“ učit.

 „K tomu, abychom mohli následovat, provázet Krista a zůstávat s ním, musíme ‚vyjít‘. Musíme vyjít ze sebe sama, ze znaveného a zvykového prožívání víry, z pokušení uzavírat se do vlastních schémat, která zužují horizont působení Boží tvořivosti. Bůh vyšel ze sebe, aby přišel mezi nás, rozbil svůj stan mezi námi, aby nám přinesl svoje milosrdenství, které je naší spásou a nadějí. Také my, chceme-li jej následovat a zůstávat s ním, nesmíme se spokojit s tím, že zůstaneme v ohradě devětadevadesáti ovcí, ale musíme ‚vyjít‘ a hledat spolu s ním ztracenou ovci, tu nejvzdálenější.“  (Katecheze papeže Františka při generální audienci, 27. března 2013)

Pojďme vyjít ze svých pokojíčků k opuštěným, žíznícím, pojďme vyjít ze spokojenosti se svými znalostmi a nebojme se je rozšiřovat.

2018 © Copyright ADCM Olomouc | Všechna práva vyhrazena | www.ado.cz/mladez | Tvorba: GLIPS