Jste zde: Domovská stránka Články Co dělají Přístaváci, když je nikdo nevidí?

Co dělají Přístaváci, když je nikdo nevidí?

08. 03. 2018pristav

Přemýšlel jsi někdy o tom, co se děje na Přístavu, když tam není žádná akce? Trochu nechápeš, co tam týmáci pořád dělají, když na faře kromě nich a kněží nikdo není? Ač to není na první pohled vidět, na Přístavu je pořád spousta práce, která nás spolehlivě zaměstnává od rána do večera.

Chtěli bychom se s tebou podělit o to, jak vypadá náš klasický týden.

 

Pondělí

Vstáváme (až) před osmou hodinou, abychom dospali víkend, a jedeme na komunitní mši a snídani na Archu. Scházíme se tam společně s tamními týmáky Kubou a Márou. A taky s Markétou, kterou účastníci akcí na Arše znají z kuchyně, se správcem Archy panem Kopečným a naší ekonomkou paní Mohylovou. Po návratu nás čeká porada (obvykle zdlouhavá) a oběd (většinou složený ze zbytků). Hodnotíme uplynulou akci a domlouváme se, co je potřeba nachystat na tu následující, co musíme udělat v domě a okolo domu. Porada trvá různě dlouho, po jejím skončení si jdeme každý plnit své úkoly. Pokud chceme, po čtvrté hodině můžeme náš milý Přístav opustit - začíná nám totiž náhradní volno.

 

Úterý

V úterý mají týmáci i kněží volný den. Můžeme jet domů, za kamarády… Někdy zůstáváme na Přístavu, ale nemusíme pracovat. Během večera se vracíme zpátky.

 

Středa

Vstáváme, stejně jako následující dva dny, v sedm hodin a po společných ranních chválách a snídani máme opět prostor pro plnění svých povinností. Máme toho každý na starost víc, ale nejvíce času věnujeme těmto činnostem: Martin se stará o dům a zahradu, Vendy o kuchyň, Adam chystá program na víkend a dělá kostelníka a Justy taky připravuje víkend, vyřizuje e-maily a stará se o web a sociální sítě. Kromě toho se dnes učí v rajnochovické farnosti náboženství. Navečer všichni jedeme na mši svatou na obecní úřad do Podhradní Lhoty. Celý den společně zakončíme v devět hodin kompletářem.

 

Čtvrtek

Tento den se nese v podobném duchu. Děláme, co máme každý za úkol. Kromě toho je odpoledne na faře spolčátko pro místní děti, které vede Adam a Vendy. Navečer jdeme opět na mši svatou s farností, která je tentokrát v rajnochovickém kostele (v chladném období v kapli). Čtvrteční večer je, stejně jako pondělní dopoledne, vyhrazen pro to, abychom mohli být všichni spolu, proto za námi přijedou na přístav Aršáci a užijeme si pěkný večer - dáme si dobrou večeři, pokecáme, něco si zahrajeme nebo si pustíme film. Občas vyrazíme třeba na koncert, do divadla nebo na bowling.

 

Pátek

Dnes finišují přípravy na akci. Pečlivý úklid kuchyně, dodělávání programů a modliteb, chystání různých pomůcek, rozvěšování programů… Odpoledně přijíždí externí tým, animátoři kteří mají u nás praxi nebo tým ADCM, podle toho, o jakou akci jde. Máme společnou poradu a krátce po ní už začínají přijíždět účastníci. Rozjíždí se víkend :-)

 

Sobota

Akce je v plném proudu, my trávíme čas s účastníky, realizujeme programy, které jsme nachystali, jedem naplno, nespíme, jíme, hrneme!

 

Neděle

Okolo oběda končí akce, účastníci odjíždějí a my máme závěrečnou poradu, která je občas přerušována více či méně emotivním loučením. O půl třetí chodíme do kostela na požehnání. Odpoledne u nás někdy ještě zůstává pár účastníků, kteří odjíždějí později. My si (s nimi) uvaříme kafe, dáme si zákusky, jdeme na procházku, na návštěvu, nebo naopak nějakou návštěvu přijmeme. Prostě slavíme neděli :-)

 

Na závěr bychom chtěli napsat, že jako normální lidi máme z toho všeho někdy velkou radost, někdy jsme naopak otrávení, máme ponorky, nechce se nám, štěkáme po sobě… ale rozhodně jsme všichni vděční, že jsme na Přístavu a víme, že to, co tady děláme, má velký smysl, i když my ho ne vždy můžeme vnímat.

Střípky z našeho všedního života můžete sledovat třeba na našem Istagramu, který máme společný i s Archou a olomouckým centrem, najdete nás tam pod nickem archa_pristav_adcm

A abychom učinili za dost titulku tohoto článku, tak na závěr přidáváme o každém členu našeho týmu jednu pikantní informaci o tom, co rádi dělají, když je opravdu nikdo nevidí - ani nikdo z týmu :-)

 

Martin rád paří nejnovější verzi Football Managera.

Otec Jiří jezdí do retrosauny.

Vendy zkouší s ručníkem, jak bude vypadat s řeholním závojem, až bude v klášteře.

Justy cvičí workout, čte katechismus nebo nedělá vůbec nic :-)

Adam si dá dlouhou sprchu a pustí si k tomu písničky.

A otec Petr si jde zaběhat, aby shodil želvu, nebo studuje.


Že ti to všechno sympatické? Říkáš si, že bys to chtěl prožít? Je možné, že Bůh volá právě tebe, abys mu daroval nějaký čas v týmu na Přístavu (nebo na Arše). Pokud o tom uvažuješ, neváhej kontaktovat o. Jiřího. Stojí to za to! :-)

 

2018 © Copyright ADCM Olomouc | Všechna práva vyhrazena | www.ado.cz/mladez | Tvorba: GLIPS