Je libo kousek FRATELLI TUTTI?

FRATELLI TUTTI nová encyklika od papeže Františka

Titul nové encykliky Fratelli tutti (dvojité souhlásky (ss, ll, rr…) se vyslovují odděleně, čti Fratel-li), je od středy 13.1.2021 k zakoupení v knihkupectvích v českém jazyce. Tato encyklika je věnována „bratrství a sociálnímu přátelství“. Kniha Fratelli tutti byla podnícena setkáním Františka s vrchním imámem Ahmedem al-Tajíbem a podpisem jejich společné deklarace o lidském bratrství.

„Uvědomme si, že čím více se mysl a srdce člověka zužuje, tím se stává méně schopným chápat skutečnost, ve které žije. Bez setkávání se s rozdílnými lidmi a bez vztahu k nim je nesnadné dosáhnout jasného a úplného pochopení i sebe sama a své rodné země.“

(147. 4. kap. „Se srdcem otevřeným celému světu“)

V této knize papež František neobyčejně přesně a v souvislostech reflektuje nezdravé tendence v současné globalizované společnosti, politice, hospodářství a médiích. Na jedné straně vidí bezbřehý individualismus, ztrátu smyslu pro společné dobro a vylučování starých, nemocných či nenarozených z našeho obzoru, na straně druhé bezmezný konzum, magickou víru v to, že trh vyřeší sociální a ekonomické problémy, nebo sílící nacionalismus a populismus v politice.

Kniha je nyní dostupná k zakoupení na ikarmel.cz. Brzy můžeme očekávat též audio verzi, kterou připravuje radio Proglas.

V čem spočívá aktuálnost podobenství o milosrdném Samaritánovi ? Otázka zda se ze snu o bratrském světě nevytratily sestry?… toto a více k obsahu knihy si můžete kupříkladu poslechnout v pořadu Hergot! (rádio Wave), kde byli hosty redaktor katolické revue Salve Norbert Schmidt a kněz českobudějovické diecéze Josef Prokeš. K zamyšlení nad papežovými slovy přispěl také historik a katolický kněz Tomáš Petráček.

Pořad Hergot! rozhovor o nové encyklicePořad Hergot! rozhovor o nové encyklice

Další encykliky a exhortace od papeže Františka

Lumen fidei

Encyklika "o víře" -spolu s Benediktem XVI.

Laudato si´

Exhortace "o péči o společný domov"

Amoris laetitia

Exhortace "o lásce v rodině"

Evangelii gaudium

Exhortace "o hlásání evangelia v současném světě"

Gaudete et exsultate

Exhortace "o povolání ke svatosti v současném světě"

Christus vivit

Posynodní apoštolská exhortace k mladým lidem i k celému božímu lidu

Querida Amazonia

Post-synodální apoštolská exhortace „ Milovaná Amazonie“
Materiály na téma Christus vivit →Materiály na téma Christus vivit →