Skip to main content

Střežte kořeny, předávejte víru mladým a pečujte o nejmenší!

Papež František vyhlásil pro celou církev slavení Světového dne prarodičů a seniorů. Letošní 1. ročník proběhne v neděli 25.7.2021 . Pastorace seniorů je neodkladnou prioritou v každém křesťanském společenství. Otázkou vztahu starších lidí a mladých se papež František zabývá už v exhortaci →Christus Vivit ←, kde uvádí jeden z příběhů:

201. Na synodě jeden z mladých posluchačů ze Samojských ostrovů mluvil o církvi jako o kánoi, v níž starší lidé pomáhají udržet správný směr tím, že pozorují postavení hvězd, zatímco mladí mocně veslují s představou, co na ně tam v předu čeká. Nedejme se odvést z cesty ani mladými lidmi, kteří si myslí, že dospělí jsou bezvýznamnou minulostí, která je překonaná, ani dospělými, kteří se domnívají, že vždycky vědí, jak by se mladí měli chovat. Ale vsedněme všichni do jedné kánoe a se stále novými podněty Ducha Svatého společně usilujme o lepší svět. (Christus Vivit)

Videoposelství papeže Františka k 1. světovému dni prarodičů a seniorů

U příležitosti prvního Světového dne prarodičů a starých lidí bude možné získat plnomocné odpustky pro sebe a pro duše v očistci. Informuje o tom Apoštolská penitenciárie.

Na staré lidi se mnohdy zapomíná, nepamatujeme na toto bohatství předávaných a uchovávaných kořenů. Proto jsem se rozhodl ustavit Světový den prarodičů a seniorů, který se v celé církvi bude konat každou čtvrtou neděli v červenci, v blízkosti liturgické památky sv. Jáchyma a Anny, Ježíšových prarodičů.“ (papež František)

📩 Pro prarodiče a lidi pokročilého věku:

Nezapomínejte na to! Nezáleží na tom, kolik je ti let, zda pracuješ či nikoli, zda jsi zůstal sám nebo máš rodinu, zda ses stal prarodičem mladý nebo v pokročilejším věku,  zda jsi autonomní nebo potřebuješ pomoc, protože neexistuje žádný důchodový věk, kdy by se odcházelo od úkolu hlásat evangelium, od úkolu předávat tradice vnoučatům. Je třeba vydat se na cestu a především vyjít sami ze sebe a podniknout něco nového.” (papež František)